MUDr.

Igor Nykl

"Kardinál Richelieu" českého zdravotnictví odvolán z VZP…


9.2.2014


   Dne 6.2.2014 Poslanecká sněmovna na svém zasedání vyměnila správní a dozorčí radu Všeobecné zdravotní pojišťovny (= VZP). Tedy instituce, jež hospodaří se zhruba 150 miliardami Kč ročně a má dominující roli v našem zdravotnictví.

   Pozitivní ohlas vzbudil ve Sněmovně fakt, že z orgánů VZP definitivně zmizel mediálně nechvalně známý bývalý poslanec ODS Bc. Marek Šnajdr, shodou náhod rodák z Frýdku-Místku. Je to člověk, který je označován v nedávné zprávě Evropské komise o korupci ve zdravotnictví jako „ Kardinál Richelieu „ českého zdravotnictví. Dle této zprávy a mínění mnoha poslanců za ním totiž stojí často velmi sporné věci, které se kolem VZP odehrávaly především v době, kdy byl náměstkem ministra zdravotnictví a současně předsedou správní rady VZP.

    Nás jako poslance Hnutí ANO ale trochu mrzel fakt, že Sněmovnou neprošel náš návrh na to, aby se do dozorčí rady VZP nedostal jiný rovněž kontroverzní člen ODS, jehož taky zmiňovaná studie Evropské komise o korupci ve zdravotnictví zmiňuje. Aby takový člověk „dozoroval „ nad hospodařením VZP není přece dobrý signál pro veřejnost. Opět se ale ukázalo, že současná vrcholná politika má svá zvláštní pravidla a proti našemu návrhu se s ODS překvapivě spojili jak sociální demokraté, tak dokonce i zástupci KSČM! Pro mne coby jednoho z iniciátorů návrhu Hnutí ANO to bylo velké zklamání.