MUDr.

Igor Nykl

Další pokus o schválení „protikuřáckého zákona“ je tady!


7.6.2015


   Takzvaný „ Protikuřácký zákon“ z dílny Ministerstva zdravotnictví, který ve středu dne 3.6. 2015 schválila vláda, by v Poslanecké sněmovně tentokrát nemusel spadnout pod stůl jako v mnoha předchozích případech. Podpořit jej hodlá nadpoloviční většina poslanců.

   To ukázala Anketa deníku Aktuálně.cz, kdy z více než 160 poslanců, kteří odpověděli by novelu podpořilo 103. Přes dvacet poslanců navíc podporu ještě zvažuje. Po několika marných pokusech v minulosti tak může v českých restauracích začít platit úplný zákaz kouření a dle mého názoru by se tak Česko mohlo začít přibližovat celospolečenskému trendu vyspělých zemí Evropy, kdy obecně platí, že lidé si čím dále více uvědomují, že „ normální je nekouřit“.

   Zatím se zdá, že striktně zákon odmítá pouze opoziční ODS, která ho považuje za přílišnou regulaci. Proti je ovšem i část koaličních sociálních demokratů, ačkoli návrh novely napsal jejich stranický kolega, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Takže to bude ještě zajímavé. Problémem určitě může být to, že k zákonu se vynoří velké množství pozměňovacích návrhů, kdy nejde jen o kouření, ale i problematiku alkoholu, drog a to je téma velmi široké. Proto mne pořád mrzí, že ve Sněmovně je již více než půl roku „zaparkován“ náš poslanecký návrh „ Protikuřáckého zákona“, který se týkal jen kouření a to dokonce ani ne elektronických cigaret. Jednoduchost našeho návrhu měla být zárukou snazšího schválení ve Sněmovně. Bohužel politikaření rozhodlo o tom, že se nedostal ve Sněmovně prakticky na řadu a kdy je to již mnoho měsíců, co začlo na pár minut 1.čtení tohoto našeho návrhu zákona.

   Předpokládám, že budu zpravodajem vládního zákona a tak tuším, že to bude pěkná fuška projít úspěšně s tímto závažným tématem všechna čtení v Sněmovně. Ale jako lékař- kardiolog pevně věřím, že ze zákonem vše dopadne tak, že to finálně bude ku prospěchu zdraví občanů ČR. A určitě pozitivní zprávou je to, že prezident republiky oznámil již nyní, že ač je kuřákem, zákon nebude vetovat!