MUDr.

Igor Nykl

Má interpelace v Parlamentu na premiéra Sobotku: presumpce viny u politiků ČSSD ve městě Frýdek- Místek.


4.10.2014


    Ač se v sněmovně věnuji především zdravotnictví, přece jenom se občas musím vyjádřit i některým tématům nezdravotnickým. Lhostejným mne nenechala situace, ke které došlo v souvislosti s nadcházejícími komunálními volbami v našem městě Frýdku-Místku v rámci představené kandidátky ČSSD. Na tuto pro mne dosti nepochopitelnou situaci jsem se chtěl osobně zeptat samotného premiéra Sobotky ve Sněmovně v rámci interpelací dne 25.9.2014. Bohužel premiér byl v ten den na různých mítincích mezi voliči zrovna u nás v Moravskoslezském kraji, což bylo samozřejmě v Parlamentu kritizováno, neboť institut interpelací je nedílnou součásti parlamentní demokracie a omluvy z nich mají mít ministři či vláda jen skutečně z velmi naléhavých pracovních důvodů, což v tomto případě skutečně nebylo. I když jsem interpelaci přednesl, tak si budeme muset na vyjádření premiéra počkat ve formě písemné odpovědi, kterou je povinen udělat do 30 dní. Text mé interpelace předkládám:

   „Vážený nepřítomný premiére, chtěl bych se zeptat na jednu takovou zajímavost, se kterou se nyní setkávám v našem okrese nebo v našem městě. Bydlím ve Frýdku-Místku a všiml jsem si, že v komunálních volbách ve městě došlo ve vaší straně ČSSD k takové zajímavé raritní situaci. Vy máte ve stanovách své strany uvedeno, že politici - členové ČSSD, kteří budou v podstatě nějak obviněni ze spáchání nějakého trestného činu, budou ctít presumpci viny a budou mít pozastaveno členství, v té chvíli nebudou nijak politicky či veřejně aktivní. Nyní, když jsem se podíval na vaši kandidátku do komunálních voleb ve městě Frýdek-Místek, tak z prvních pěti lidí na kandidátce v našem velkém, šedesátitisícovém městě, tak vlastně z těch pěti lidí až na jednoho lékaře, který tam je, ti čtyři další mají buď mají nyní nějaké trestní stíhání, dokonce jeden má už podmínku, a přesto figurují na této kandidátce. Kandidátka na senátora není stíhána jen proto, že nebyla vydána Senátem, ale taky měla vlastně v této chvíli trestní stíhání. Čili je to taková zvláštní situace a já bych se teoreticky mohl jako člen hnutí ANO, konkurenčního hnutí, radovat, že taková zvláštní kandidátka byla vytvořena a že nám to pomůže zvítězit ve volbách, ale přesto si myslím, že to vlastně poškozuje vnímání veřejnosti politiky jako takové, protože asi skutečně ten problém s tou presumpcí viny něco pro běžné občany znamená. Navíc se ukázalo, že když šéf vašeho okresního výboru ČSSD odmítl tuto kandidátku podepsat právě s tím, že tam došlo k porušení určitých základních zásad Vaší strany, tak byl obejit a ta kandidátka se někde podepisovala v Ostravě, čili došlo k porušení stanov.Mně by zajímalo, jestli si myslíte, že ta situace je normální, jestli je to všechno v pořádku, nebo jestli by se skutečně takhle nemělo postupovat, a jestli s tím něco můžete ještě v této chvíli akutně udělat. Děkuji!“

   Obecně to je s ČSSD ve Frýdku–Místku nyní nějak komplikované. Vždyť i kolem jejich kandidáta na senátora Bc. Jiřího Hájka se objevilo nyní několik článků i v celostátních novinách typu Mladé fronty, v Deníku 5+2, časopise Medical Tribune. Týkají se určitých nejasnosti kolem jeho aktivit typu ozdravných pobytů dětí na akci Mořský koník, v horském hotelu Čeladenka. Opět se nabízí otázka, zda do řádného došetření těchto záležitosti i v rámci policejního šetření ( což nyní v případě jejich kandidáta na senátora pobíhá) by nebylo pro ČSSD lépe dle jejich zavedených stanov přerušit těmto lidem členství a stáhnout je z veřejného života. Vždyť co si běžní lidé mají myslet o tom, když na jedné straně tiskoviny se kandidát ČSSD představuje jako téměř ideální kandidát do Senátu a hned na druhé straně se objeví, že v jeho minulosti je možná tolik sporných otázek, že bez jejich zodpovězení či vyvrácení by člověk asi neměl mít morální právo kandidovat za naše občany do tak významné instituce jako je Senát.