MUDr.

Igor Nykl

Chceme vlastně zcela transparentní financování zdravotnictví?


4.10.2014


    Hnutí ANO viní ČSSD a jejího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z toho, že odmítají zcela odkrýt peněžní toky ve zdravotnictví. Poukazuje na to, že jak ODS, TOP 09 a KSČM tak i poslanci nejsilnější vládní strany ČSSD hlasovali v pátek 26.9.2014 vesměs proti pozměňovacímu návrhu lidovce Ludvíka Hovorky, který by zpřehlednil vztahy mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními. Návrh předpokládal, že by ministerstva zdravotnictví a financí kontrolovala cenové dodatky ke smlouvám mezi pojišťovnami a poskytovateli péče a v případě nestandardní smlouvy by mohlo dojít k jejich neschválení. Současná praxe je totiž taková, že dodatek ke smlouvě mezi pojišťovnou a poskytovatelem zdravotní péče je vlastně nikým následně nekontrolován a umožňuje tak pojišťovnám vytvářet prakticky netransparentní „ zdravotnický systém„. Němeček s návrhem zásadně nesouhlasil, ministerstvo by podle něho nebylo schopno desítky tisíc dodatků prověřit.

   „Ministr Němeček přebírá plnou politickou zodpovědnost za to, že i v roce 2015 budou moci být zcela nekontrolovatelně sjednávány individuální cenové dodatky, a systém financování zdravotnictví tak zůstane naprosto netransparentní“, uvedl za naše hnutí ANO Rostislav Vyzula, který vede sněmovní zdravotnický výbor.

   „Pokud by ta kontrola byla důsledná, tak bychom nemuseli řešit takové kauzy, jako je kauza Homolka, předražená zakázka v IKEM“, uvedl Hovorka. Hovořil jen zhruba o třech stovkách poskytovatelů, u nichž by bylo nutné dodatky prověřit.

   Němeček řekl, že úmysl je asi dobrý, provedení je ale špatné. Nutná kontrola by se podle něho týkala všech dodatků, včetně těch, které mají praktičtí lékaři. „Opravdu 30.000 dodatků během jednoho měsíce není schopno ministerstvo zdravotnictví či financí zodpovědně posoudit“, varoval ministr. Podotkl, že v připomínkovém řízení už je novela, podle níž se budou všechny dodatky povinně zveřejňovat. „Veřejná kontrola bude první a velmi efektivní způsob, jak toto ohlídat“, dodal. S tímto lze ale hodně polemizovat, protože např. VZP již vyvěšuje na svých webových stránkách smlouvy mezi zdravotnickými zařízeními a pojišťovnou, avšak již na první pohled je jasné, že z většiny těchto materiálů se nic konkrétního nedá pořádně vyčíst.

   Pro Hovorkův návrh, který chtěl připojit k novele o zrušení poplatků u lékařů a v lékárnách, hlasovalo 55 poslanců hlavně z KDU-ČSL, ANO a Úsvitu ze 153 přítomných. Proti bylo 86 poslanců vesměs z ČSSD, KSČM, TOP 09 a ODS. A tak se nyní v prvním velkém ostrém testu vlastně ukázalo, kdo chce skutečně transparentní zdravotnictví.